Pałąk edukacyjny - BabyGym Little Goose (Little Dutch)

Wydawać by się mogło, że leżenie na brzuszku to po prostu kolejna pozycja do odkładania dziecka – ot, takie sobie urozmaicenie, coby bobas nie przeleżał na plecach całego swojego niemowlęcego życia. Otóż, nic bardziej mylnego drodzy rodzice.

Choć leżenie na brzuszku to zgoła niepozorna czynność, to niesie ona za sobą wiele korzyści dla rozwoju dziecka, jakich nie uzyskamy w żaden inny sposób, m.in. stymuluje motorykę, wzmacnia mięśnie całego ciała, a także usprawnia perystaltykę jelit (co może zapobiegać kolkom!). Czy leżenie na brzuszku jest zdrowe? Dlaczego ta pozycja jest aż tak ważna? Jaka utrzymać prawidłową postawę dziecka podczas leżenia na brzuchu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Od kiedy można kłaść niemowlę na brzuszek?

Obowiązuje tu zasada – im wcześniej, tym lepiej. Dziecko odkładane w ten sposób szybko przyzwyczai się do takiej pozycji, stanie się ona czymś naturalnym. Ile czasu w ciągu dnia niemowlę może spędzać na brzuchu?To, ile czasu maluch może spędzać na brzuchu, to również kwestia, którą rodzice powinni rozwiązać obserwując swoje dziecko. Powinien on być ściśle dobrany do indywidualnych potrzeb dziecka, a także do jego rozwoju i możliwości fizycznych. Nie istnieje żaden odgórnie uznany limit i tak naprawdę niemowlę może leżeć na brzuszku tak długo, jak chce. Kiedy mu się znudzi, na pewno głośno i dosadnie o tym poinformuje – zacznie marudzić, płakać lub przysypiać. Wtedy należy zmienić pozycję dziecka, na taką, aby mogło odpocząć lub swobodnie zasnąć.

Prawidłowa pozycja niemowlaka podczas leżenia na brzuchu.

Jak już wiadomo, leżenie na brzuszku ma dla niemowlaka wiele korzyści. Jest tylko jeden warunek – ta pozycja musi być prawidłowa! Nieprawidłowe odkładanie niemowlaka na brzuch, może niestety przynieść więcej szkody, niż pożytku. Warto więc dowiedzieć się jak dobrze układać niemowlę na brzuszku i na co zwrócić szczególną uwagę. Bardzo pomocna może okazać sie tutaj wizyta u fizjoterapety dziecięcego (np. BabyFizjo), który pokaże jak prawidłowo i bezpiecznie odkładać dziecko na brzuszek, a także jak kontrolować prawidłową postawę malucha.

Prawidłowa pozycja w leżeniu na brzuchu.

  • Maluch w pierwszym tygodniu, a nawet miesiącu życia, nie utrzymuje jeszcze uniesionej główki, ale potrafi obracać ją z boku na bok. Głowa powinna swobodnie spoczywać na podłożu, raz na jednym, raz na drugim policzku. Zadzieranie głowy mocno w górę może świadczyć o problemach z napięciem mięśniowym i wymaga konsultacji ze specjalistą.
  • Nóżki powinny być zgięte, a miednica uniesiona w górę – nad podłoże. To powoduje, że ciężar ciała przeniesiony zostaje w stronę barków i głowy. Można także zaobserwować kopanie nóżkami, co jest całkowicie normalne.
  • Rączki dziecka pozostają zgięte i znajdują się blisko tułowia.

Pamiętajmy jednak, że utrzymanie tej pozycji to dla dziecka ogromny wysiłek. Może męczyć się już nawet po kilku minutach leżenia na brzuszku i jest to zupełnie normalne. Jeśli natomiast dziecko całkowicie odmawia przebywania w tej pozycji lub ułożenie go w sposób prawidłowy jest niemożliwe, warto zgłosić się na wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego, który dokona dokładnej diagnozy.

Korzyści z leżenie na brzuchu.

Jak już wiadomo, leżenie na brzuszku dostarcza bobasowi wielu korzyści. Pozycja ta sprzyja prawidłowemu rozwojowi fizycznemu, wzmacnia mięśnie i ćwiczy koordynację ruchową. Pozwala także maluchowi oglądać świat z zupełnie nowej perspektywy. Jakie są jeszcze inne zalety kładzenia dziecka na brzuchu?

  • stymulacja układu mięśniowego
  • wzmacnianie szyi, ramion i mięśni pleców
  • przygotowanie do trzymania główki
  • ćwiczenie zmysłu równowagi
  • stymulacja układu trawiennego i pomoc w wydalaniu gazów

Dzięki leżeniu na brzuszku dziecko przygotowuje się także do dalszych etapów rozwoju – obracania się na bok, przewracania na plecy, czy siadania. W tej pozycji maluch ćwiczy również umiejętności takie jak wyprost, obciążanie rączek, czy stabilizacja obręczy barkowej, które będą bardzo potrzebne, kiedy dziecko zacznie uczyć się  czworakowania, a w końcu pionizacji i chodzenia.

Na czym kłaść niemowlę w pozycji “na brzuchu”.

W utrzymaniu prawidłowej postawy podczas leżenia na brzuszku, istotne jest również podłoże, na którym położymy malucha. Nie może być ono ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie – kanapa w salonie, czy łóżko w sypialni zdecydowanie odpadają. Najbardziej oczywistym i bezpiecznym miejscem będzie zatem podłoga, na której rozłożymy specjalną matę dla niemowląt. Taka mata zapewni dziecku kawałek jego własnej przestrzeni i stworzy miły kącik do nauki leżenia na brzuszku. Powinna być umieszczona w miejscu gdzie nie ma przeciągów, z dala od regałów z książkami lub półek, z których coś może spaść. Należy także zwrócić uwagę na to, czy mata, którą chcemy zakupić posiada odpowiednie certyfikaty i atesty. Świetnie sprawdzi się tutaj interaktywna mata aktywizująca od Little Dutch. Twojemu dziecku z pewnością będzie na niej wygodnie i ciepło, a ponadto mata będzie doskonałym zabezpieczeniem przed uderzeniem, gdy maluch za szybko opuści główkę bądź niespodziewanie przewróci się na plecy. Mata wyposażona jest w interaktywne zabawki stymulujące słuch, wzrok i dotyk. Można urozmaicić ją również o drewniany pałąk edukacyjny.

Doskonałym rozwiązaniem są także maty piankowe, jak na przykład ta od Skip Hop. Pianka świetnie izoluje chłodną podłogę, jest stabilna i dobrze amortyzuje ewentualne uderzenia i upadki. Łatwo ją również utrzymać w czystości.

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *